Richelieu Hardware BP8818192CHBRZ Casoria Collection 7 9/16-inch (192 mm) Center-to-Center Fluted Champagne Bronze Traditional Round Cabinet and Drawer Pull Handle for Kitchen, Bathroom, and Furniture
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
Add a touch of gold to your kitchen or bathroom. This pull in Champagne Bronze finish is part of our Gold line up of hardware. The fluted texture of this pull contrasts beautifully with its smooth posts with embellished bases. Please note that the screws included with the products are a standard size of 1 in (25 mm) length, quadrex, pan head. They will fit with most of the popular melamine thicknesses, which range between 5/8 in to 3/4 in (16 mm to 19 mm).
  • Traditional cabinet and drawer handle for kitchens and bathrooms
  • Center to Center measurement (distance between the drill holes): 7 9/16 in (192 mm)
  • Length (from left to right): 8 7/16 in (215 mm) | Width (top-to-bottom): 15/16 in (23 mm) | Projection (front to back): 1 11/16 in (43 mm)
  • Finish: Champagne Bronze, made of Zamak
  • Sold per unit, mounting hardware is included for an easy installation (8/32 screws)
UPC 773199642435
Color Champagne Bronze
Shape Bar
Brand Name Richelieu
Metal Type Bronze
Style Name Champagne Bronze
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Finish Types Bronze
Manufacturer Richelieu Hardware
Model Number BP8818192CHBRZ
Material Type Metal
Item Type Name Casoria Collection 7 9/16 in (192 mm) Center-to-Center Champagne Bronze Traditional Cabinet Pull